S lomnickým výtvarníkem Jaroslavem Dlouhým se rozloučí výstavou

12.02.2018 14:33:07 | Autor: redakce | Rubrika: KULTURA | Obce: Lomnice nad Popelkou

S lomnickým výtvarníkem Jaroslavem Dlouhým se rozloučí výstavou

V předvánočním čase dorazila do lomnického muzea smutná a těžko uvěřitelná zpráva, že nás navždy opustil výtvarník a dobrý kamarád Jarda Dlouhý. „O to neuvěřitelnější se zdá, že jsme se ještě měsíc před jeho odchodem u něho doma v podkrovním ateliéru definitivně domluvili na termínu a podrobnostech konání výstavy v naší instituci," uvedl ředitel muzea Jan Drahoňovský.

Autor, v té době plný plánů, se na svoji v pořadí druhou muzejní výstavu, kterou bral jako velkou motivaci, moc těšil a dokonce přislíbil i svá nově vznikající díla. Jeho poslední realizovaný obraz nazvaný „Les" bude na výstavě také k vidění. „Přes tuto smutnou skutečnost jsme rádi, že k realizaci výstavy přesto dojde a stane se důstojnou vzpomínkou na předčasně zesnulého lomnického malíře," dodal Drahoňovský.

Pozvánka na výstavu Jaroslava Dlouhého<br />Autor: Archiv Městské muzeum a galerie Lomnice nad Popelkou Jaroslav Dlouhý se narodil 27. 9. 1969 a od mládí žil v Lomnici nad Popelkou. První obraz namaloval v roce 1995 a do současnosti měl na svém kontě téměř tři stovky prací. Jeho raná tvorba byla ovlivněna impresionismem, a jak sám uváděl, velký vliv na něho měly malířské vzory výtvarníci Antonín Slavíček a Luboš Bucek. Mezi Dlouhého díly najdeme též krajinomalby, ať už realisticky nebo pojaté ve stylu moderny, námětově čerpající především z Lomnicka a blízkého okolí. Vedle přírodních scenérií poutají pozornost i zdařile zpracovaná zátiší, ale autor se nevyhýbal ani portrétní tvorbě. Jaroslav Dlouhý se však našel především v abstraktní tvorbě, kde dosahoval pozoruhodných výsledků. Téměř výhradně pracoval technikou olejomalby a rád experimentoval, ať už šlo o malířský rukopis nebo skladbu barevných tónů. Překvapivé byly také jeho pokusy sochařské.

Jaroslav Dlouhý byl absolventem Středního odborného učiliště textilního v Jeseníku. Své první kontakty s uměním získal na místní základní umělecké škole a dále se rozvíjel pouze formou samostudia literatury se vztahem k výtvarnému umění. Kromě výstavy v našem muzeu měl ještě menší samostatnou také v lomnickém zámku, dále v Jilemnici a Železnici. Jeho obrazy se nacházejí v některých domácnostech a soukromých sbírkách. Na čestném místě je zastoupen i v Galerii oblastních výtvarníků v Lomnici nad Popelkou a jeho obrazy zdobí také stěny obřadní síně lomnické radnice a kancelář starosty města.

Prodejní výstava obrazů výtvarníka Jaroslava Dlouhého bude otevřena ve dnech 19. 2. - 19. 3. 2018 ve vstupní hale muzea.

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Webové stránky kraje získaly novou podobu

Přívětivější vizuální zpracování, snadnější dostupnost informací, strukturované stránky krajských odborů, formuláře na jednom místě či přehledné aktuality. To vše a mnoho dalšího přináší nová podoba webových stránek Libereckého kraje. Adresa zůstává neměnná, a to https://www.kraj-lbc.cz/. „Vzhled, funkčnost a přehlednost webu kraje již potřebovaly výraznou změnu. Jsem rád, že můžeme nyní spustit novou verzi stránek. Běžný uživatel samozřejmě najde veškeré informace stále na stejném místě tak, jak je zvyklý, a to na https://www.kraj-lbc.cz/," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasiči měli na čarodějnice trojnásobně více výjezdů než minulý rok
Tradiční muzejní prvomájová lomnická výstava v podání Jana Dingy
Do lomnického klubu opět zavítá Znouzectnost
Jak probíhal Speed Marathon 2024 v Libereckém kraji
Pálení čarodějnických ohňů? Ne na místech s nebezpečím požárů

Nejčtenější články

29.04.: Služební pes Max vypátral v lese u Harrachova dva zloděje
29.04.: Den otevřených dveří pořádají na stanicích HZS Libereckého kraje
30.04.: Pálení čarodějnických ohňů? Ne na místech s nebezpečím požárů

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT